Yapışkan Bantlar Elektrikli Araç Montajında Önemli Bir Rol Oynuyor

100 yılı aşkın bir süredir artarak devam eden evrimin ardından, otomotiv endüstrisi daha önce hiç yaşamadığı bir dönüşüm geçiriyor. Bu devrimin arkasındaki itici güç, içten yanmalı motorlardan batarya gücüne geçiştir. Bu tek başına büyük bir zorluk teşkil edebilir, ancak buna araçların nasıl tasarlandığını, üretildiğini ve çalıştırıldığını da etkileyen diğer elektrifikasyon girişimleri eşlik ediyor.

Özellikle elektrikli araçlar, sektörü tamamen otonom çalışmaya yaklaştıran gelişmiş sürücü destek sistemlerini (ADAS) desteklemek için daha fazla sensör ve kamera ile geliştiriliyor. Ayrıca konforu artıran ve sürücülere ve yolculara daha fazla seçenek sunan elektronik sistemlerle araç bilgilerini ve eğlenceyi bir üst seviyeye taşıyorlar.

Bu trendler birlikte ele alındığında, gelecekteki araçların telefonlarımızla bugün bildiğimiz araçlardan daha fazla ortak noktaya sahip olmasına yol açabilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu değişiklikler otomobil üreticileri ve tedarikçileri için bir dizi tasarım ve mühendislik zorluğu ortaya çıkarmaktadır.

Basınca duyarlı yapışkan (PSA) bantlar otomotiv segmentinde onlarca yıldır kullanılmaktadır ve günümüzde meydana gelen dönüşüm, bu yeni zorlukların üstesinden gelmek için bu ürünlerin gücünden, çok yönlülüğünden ve işlevselliğinden yararlanma fırsatları yaratmaktadır.

Sürüş menzilini iyileştirmek, şarj sürelerini azaltmak, maliyetleri düşürmek ve güvenliği sağlamak için milyarlarca dolar yatırım yapılıyor. Yapışkan bantlar yanıcılığı azaltarak, dielektrik mukavemetini artırarak ve tasarım ve montajı optimize ederek bu hedeflere ulaşılmasına yardımcı olabilir.

Güvenlik, batarya üreticilerinin ve müşterilerinin 1 numaralı önceliğidir. Lityum-iyon bataryalarla ilgili yanıcılık sorunları sürücüleri tehlikeye atabilir, pahalı geri çağırmalara yol açabilir ve tüketicilerin elektrikli araçlara olan güvenini sarsabilir. Akrilik, kauçuk ve silikon bazlı teknolojiler gibi EV bataryaları için özel olarak tasarlanmış bantlar, termal kaçağa karşı koruma sağlayarak kompozitlerin ve malzemelerin UL 94 V-0 ve diğer alev gereksinimlerini karşılamasına olanak tanır.

Bu ürünler, tüm hücre tipleri ve geniş bir malzeme yelpazesi ile çalışma esnekliği sunar. Yapışkan bantlar, elektrikli araç akü tertibatlarındaki bileşenler arasında ısı transferini kolaylaştıran termal arayüz malzemelerini (TIM’ler) de destekleyebilir. Isı alıcılarına veya soğutucu plaka malzemelerine bağlanan TIM’ler için çoklu yapıştırıcılar, batarya hücresi ve modül soğutmasına yardımcı olur.

Bunlar arasında TIM’ler ve ısı kaynağı arasındaki termal empedansı düşürmek için yüksek ıslaklıkta yapıştırıcılar; silikon TIM’lere güçlü yapışma sağlayan silikon bazlı yapıştırıcılar; silikon olmayan malzemeler için akrilik yapıştırıcılar ve alev geciktirici yapıştırıcılar bulunmaktadır.

Yapışkan bantlar ayrıca hücreden hücreye yapıştırma, contalama, sıkıştırma pedleri ve elektrik yalıtımı için de kullanılmaktadır. Hücre yapıştırma uygulamalarında bantlar, mükemmel yapısal bütünlük ile hızlı ve basit yapıştırma sunarak üretim verimliliğini artırır.

Kürlenme süresi gerektirmezler ve aynı anda bir montaj yardımcısı ve yapıştırma seçeneği olarak hizmet etmelerini sağlayan anında güç sağlarlar. Tek bileşenli işlevsellikleri sayesinde, diğer yapıştırıcılarda var olan karıştırma nozullarına olan ihtiyacı ve kap ömrü endişelerini ortadan kaldırırlar.

Conta uygulamalarında, dayanıklı ısı ile aktive olan akrilik köpük bantlar, muhafaza ve kauçuk conta arasında su geçirmez bir sızdırmazlık sağlamaya yardımcı olur. EV pil paketlerindeki bireysel prizmatik ve torba hücreler, darbe ve harekete karşı koruma gerektirir.

Kese hücreleri de şarj ve deşarj sırasında şişebilir. Hasarın önlenmesine yardımcı olmak için batarya üreticileri her bir hücre arasında PSA bant ile desteklenmiş köpükler kullanmaktadır. Kürlenme sürelerini ortadan kaldırma yeteneği, bandın ikili bir işlev görmesini sağlar.

Alev geciktirici ve dielektrik bantlar, alev veya elektrik gereksinimleri olduğunda bu uygulamada işlevsellik katabilir. Elektrik yalıtımı için, dielektrik filmler içeren tek ve çift kaplamalı bantlar bataryalardaki hassas bileşenleri korumak için kullanılmaktadır. Tek kaplamalı bantlar alüminyum soğutma plakaları ve diğer metal yapılar gibi sert malzemelere uygulanabilir. Çift kaplamalı bantlar, hücre korumasına elektrik yalıtımı eklemek için sıkıştırma pedleri gibi diğer malzemelerle birleştirilebilir. Esnek baraları yapıştırmak için PSA’ların kullanılması, yapıştırmanın yanı sıra yalıtım ve alev geciktirme sağlayabildikleri için bandın çok yönlülüğünün bir başka örneğidir. Yapışkan bant ayrıca gürültü, titreşim ve sertlik (NVH) ile ilgili sorunları ele almak için de kullanılabilir. İçten yanmalı motorlar, artık elektrikli araç sahipleri için bir sıkıntı haline gelen araç seslerini maskelemiştir. Bant halihazırda araçlarda vızıltı, gıcırtı ve çıngırak uygulamalarında kullanılmakta ve daha önce gerekli olmayan yerlerde diğer malzemelerle birlikte uygulanmaktadır.

ADAS Teknolojisinin Etkinleştirilmesi Güvenlik, verimlilik ve performansı artırmak için elektrikli araçlara daha fazla ADAS teknolojisi entegre ediliyor. Bu sistemlerin temel bileşenleri genellikle tamponlar ve dış aynalar gibi yerlerde bulunur ve burada sistem performansını ve güvenilirliğini etkileyebilecek çeşitli faktörlere maruz kalırlar. Yapışkan bantlar ADAS bileşenleri için iyi bir çözümdür çünkü çeşitli iklimlerde çalışan araçların karşılaştığı koşullara dayanacak şekilde tasarlanmışlardır. Ayrıca kamera ve sensörlerin buz ve kar birikmesi, elektromanyetik parazit (EMI), toz ve titreşim gibi performansı düşüren ve arızaya neden olan faktörlerden korunmasına yardımcı olmak için de kullanılabilirler. Örneğin çift kaplamalı polietilen (PE) köpük ve akrilik köpük yapıştırma bantları, montaj, sızdırmazlık ve sönümleme için mekanik bağlantı elemanlarına uygun maliyetli bir alternatif sağlar. Mühendisler PSA bant ile yapıştırma yaparak güvenilir montaj sağlayabilir, toz ve suyun elektrikli bileşenlere ulaşmasını önleyebilir ve görüş ve algılamayı etkileyebilecek titreşimi azaltabilir.

Ayrıca, PSA bantları ADAS cihazlarının elektromanyetik uyumluluğunu optimize edebilir. İletken köpük ve kauçuk bant konfigürasyonları, boşluk doldurma ve sızdırmazlık özellikleri sağlayan bir EMI alternatifi olarak kullanılabilir. EMI koruması için folyolar, metalize filmler ve kumaşlar da kullanılabilir.

Buz oluşumunu önlemek için ADAS kameralarına, lidar, radar ve ultrasonik sensörlere esnek baskılı ısıtıcı filmler takılabilir. Isıtıcı filmleri ADAS bileşenlerine yapıştırmak için ince yapıştırma bantları hazırdır ve PE köpük bantlar bu uygulamada sert bileşenler arasındaki boşlukları doldurabilir.

Bu ürünler aynı zamanda direksiyonlarda eller kapalı algılama için kullanılan esnek baskılı devre ısıtıcılarını da destekleyebilir. Sert elektronik bileşenler, titreşimi emmek, darbeleri hafifletmek, boşlukları doldurmak ve vızıltı, gıcırtı ve tıkırtıyı azaltmak için bileşenler arasında çift taraflı köpük veya fiber bantlar kullanabilir. Bu bantlar, genellikle araçların dış yüzeyine monte edilen ADAS bileşenlerini oluşturan yoğun üretan ve etilen propilen dien terpolimer alt tabakalarla güçlü bağlar oluşturur.